Jaunumi Jaunumi

Piedāvājums skolām, kurās mācās arī Ukrainas civiliedzīvotāji

Pieejamas bezmaksas nodarbības skolām par likumpaklausību un mobingu.

Šobrīd biedrības īstenotajos projektos līdz 2024. gada beigām ir pieejamas divas aktivitātes, kuras ir paredzētas skolām, kurās mācās bērni un jaunieši no Ukrainas (aktivitātes paredzētas skolām, kurās mācās gan ukraiņi, gan latvieši atbilstošā vecuma grupā).

Piedāvājums skolām, kurās mācās arī Ukrainas civiliedzīvotāji

1.Paša aizvērtās durvis – paredzētais nodarbības ilgums: 40 minūtes (nodarbības jauniešiem no 11+ gadiem)

Nodarbības vada jurists.

Aktivitātes mērķis ir mēģināt jauniešus motivēt rīkoties pareizi, laicīgi jauniešiem parādīt, kādas sekas var būt, ja netiek ievērots likums. Mērķa grupa ir Ukrainas bērni un jaunieši, kā arī vietējās kopienas jaunieši, kuru vajadzība ir zināšanas un likuma izpratne atbilstoši pasniegtās informācijas par deviantas uzvedības (sociālo normu pārkāpumi, kuru smagākā forma tiek klasificēti kā noziegumi) patieso kaitīgumu un par to paredzētajiem sodiem.

Esam saskārušies ar situāciju, ka jauniešiem par šiem jautājumiem tiek stāstīts neinteresantā un nesaistošā formā, līdz ar to viņiem nav intereses to pētīt un iedziļināties, jo vieglāk ir domāt, ka “mani jau nepieķers"  vai arī "es esmu tikai bērns un man par to nekas nebūs”, tāpēc nodarbība tiek organizēta atraktīvi, izmantojot platformas Kahoot uzdevumus, kā arī veidojot diskusiju, kuras laikā vienaudži var izzināt, kas ir tas, kas viņiem nepatīk klasesbiedru un /vai skolasbiedru rīcībā un ko viņi, iespējams, neuzskata par joku, bet darītājs savu rīcību pozicionē kā nevainīgu joku, neapzinoties, ka arī “nevainīgajiem jokiem” ir sekas.

Tiek paredzēts strādāt ar jauniešiem 3 vecuma grupās (11+, 14+, 16+), katru grupu veidojot atbilstoši likuma niansēm un atbilstoši mērķa grupas vecumposmam. Sagaidāmie ieguvumi/ uzlabojumi: Jaunu zināšanu uzņemšana par likuma izpratni un tematu “nedari otram to, ko negribi saņemt pats”. Izpratnes veicināšana par dažādu kultūru vērtībām, tradīcijām, savstarpējās cieņas veidošana. Pozitīvas vides veicināšana, saliedētības veicināšana.

 

2.Etniskais mobings skolā -  kopējais aktivitātes ilgums- 3,5-4 stundas (nodarbības jauniešiem (atsevišķi), klases audzinātājiem un vecākiem; diskusijas jauniešiem, pedagogiem, vecākiem)

Nodarbības un diskusijas vada psihologs un jurists.

Pasākuma forma - interaktīvs seminārs.

 

Pasākumā ietvertās tēmas:

1. Multikulturāla sabiedrība, iespējas un izacinājumi.

2.Mobinga Izpratne un Identifikācija:

  • Kas ir etiskais mobings?
  • Kā to atpazīt?
  • Reālu situāciju piemēri un diskusija par to, kā atšķirt mobingu no citiem starp personiskiem konfliktiem.

3. Mobinga juridiskie aspekti:

  • Atbildības jautājumi saistībā ar mobingu skolās.
  • Cīņas pret etnisko mobingu tiesiskais ietvars.

4. Psiholoģiskās sekas un risinājumi

  • Kā mobings ietekmē cilvēka garīgo veselību un labklājību?
  • Kādus psiholoģiskus risinājumus var izmantot, lai mazinātu mobinga sekas un novērstu tā atkārtošanos?

5. Skolotāju un vecāku loma mobinga novēršanā.

  • Kā skolotāji un vecāki var palīdzēt novērst mobingu un atbalstīt cietušos?
  • Lomu spēles, lai demonstrētu efektīvas rīcības stratēģijas skolotājiem un vecākiem.

6. Diskusija un atbildes uz jautājumiem Brīva diskusija par izskatītajām tēmām. Iespēja uzdot jautājumus gan juristam, gan psihologam.

 

Kopējais pasākuma ilgums: 3,5-4 stundas (jauniešiem 2 x 40 min, pieaugušajiem 2h), iekļaujot pārtraukumus. Sākotnēji notiek darbs ar jauniešiem atsevišķi. Tam seko darbs ar vecākiem un pedagogiem, kas var būt kā daļa no vecāku sapulces (mūsu ierosinājums). Diskusijas daļā tiek aicināti piedalīties visi interesenti. Ir iespējams pieteikties un izmantot visas daļas vai arī tikai daļu, piemēram, darbs ar jauniešiem.

 

Pasākumi pieejami bez maksas. Vairāk informācijas un pieteikties iespējams rakstot un zvanot: info@rasiltumnica.lv, 26759878.

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.