Projekts "Smaidām vienā valodā" 2024

Projekts "Smaidām vienā valodā" ir veiksmīgi noslēdzies, sniedzot Ukrainas civiliedzīvotājiem iespēju iepazīt Latvijas kultūru un reģionu daudzveidību. Projekta ietvaros tika organizētas dažādas aktivitātes, kas veicināja dalībnieku integrāciju un izpratni par Latvijas sabiedrību.

Projekts "Smaidām vienā valodā" 2024

Pēc iepriekšējā gada izpētes tika secināts, ka daudzi Ukrainas civiliedzīvotāji uztver Latviju kā viendabīgu sabiedrību, neapzinoties reģionālās atšķirības. Dzīvojot savās kopienās un neiesaistoties vietējās aktivitātēs, viņiem bija grūtības integrēties. Tāpēc projekta mērķis bija iepazīstināt ukraiņus ar Latvijas reģionu un iedzīvotāju unikālajām īpatnībām, lai veicinātu veiksmīgāku integrāciju.

 

Projektā piedalījās dalībnieki no Ventspils, Talsu, Kuldīgas, Saldus, Siguldas, Cēsu, Smiltenes, Limbažu novadiem un Rīgas. Projekta ietvaros norisinājās 3 trīs dienu aktivitāšu cikli, kuru laikā tika īstenotas dažādas aktivitātes:

  • Saliedēšanās spēles;
  • Nodarbība "Manu iespēju re-starts" ar psihologu;
  • Diskusijas ar juristu par dzīvi Latvijā, tostarp par darba stāžu, pilsonību un diskriminācijas jautājumiem;
  • Iepazīšanās ar latviešu kultūru un projekta laikā aktuālo svētku tradīcijām; 
  • Iepazīšanās ar vietējo kopienu un ekskursijas ārpus savas dzīvesvietas;
  • Pirts slotu gatavošana un latviešu pirts tradīciju iepazīšana;
  • Latvijas dabas izpēte un salīdzināšana ar Ukrainas dabu;
  • Pašu uzvestā teātra izrāde "Vecīša cimdiņš";
  • Ēst gatavošanas meistarklase ar sezonālajiem ēdieniem;
  • Personalizētu kladīšu izveide;
  • Radošās darbnīcas;
  • Īpašas aktivitātes, piemēram, dalība "Putras dienā" Lēdurgā, Latvijas čempionāta triāla 6. posma apmeklējums u.c.
  • Kahoot viktorīna par apgūto nedēļas nogalē.

 

Projektā "Smaidām vienā valodā" norisinājās arī šādas aktivitātes:

Nodarbība "Paša aizvērtās durvis"

Šī nodarbība tika organizēta skolām, kurās mācās Ukrainas iedzīvotāji, ar mērķi mudināt jauniešus rīkoties saskaņā ar likumu un izprast iespējamās sekas likuma pārkāpšanas gadījumā. Anonīmās aptaujas rezultāti liecināja, ka 42% respondentu uzskatīja nodarbību par ļoti noderīgu, bet 32,3% atzina, ka iespējams kaut kas no tās noderēs. Turklāt 63% dalībnieku norādīja, ka nodarbība palīdzēja labāk saprast likumpaklausības nozīmi sabiedrībā.

 

Spēle "Izzini Latviju. Izzini Ukrainu."

Šajā spēlē Latvijas un Ukrainas jaunieši piedalījās dažādās saliedēšanās aktivitātēs, atjautības uzdevumos un īpaši projektam sagatavotā EscapeTown aktivitātē. Jaunieši komandās devās ekspedīcijā uz mistisku pilsētu, lai atrastu 7 īpašos amuletus, pārvarot dažādus izaicinājumus un šķēršļus. Noslēgumā visiem dalībniekiem izdevās atrast amuletus, iegūstot veiksmi visam atlikušajam mūžam.

Spēles noslēgumā jaunieši piedalījās Kahoot viktorīnā, kurā apliecināja savas zināšanas par Latvijas un Ukrainas vēsturi, kultūru, mākslu un tradīcijām. Šī aktivitāte veicināja jauniešu savstarpējo izpratni, meklējot kopīgo un atšķirīgo abās valstīs. Latviešu jaunieši uzņēmās līderību komandās, palīdzot ukraiņu jauniešiem justies ērti, un daudzi no viņiem pēc spēles vienojās tikties skolā, kurā mācās.

 

Foto galerija

 

Projekts "Smaidām vienā valodā" ir lielisks piemērs tam, kā ar dažādām aktivitātēm un sadarbību var veicināt integrāciju un savstarpēju sapratni starp dažādu valstu iedzīvotājiem.

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.