Jaunumi Jaunumi

"Smaidām vienā valodā" Siguldas novadā

Pagājušajā gadā izpētot mūsu projekta “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” mērķa grupas vajadzības, nonācām pie secinājuma, ka ukraiņu civiliedzīvotāji uztver Latviju kā viendabīgu sabiedrību, pieņemot, ka visos novados viņus sagaida viens un tas pats. Visu laiku uzturoties savā kopienā, dzīvojot pēc saviem iepriekšējiem paradumiem, neiesaistoties vietējās kopienas aktivitātēs un ikdienā izmantojot savu pirmo valodu, Ukrainas civiliedzīvotājiem nav viegli iejusties Latvijas sabiedrībā.

Tāpēc šajā projektā aktivitātēs uzsveram dažādu Latvijas reģionu un to iedzīvotāju unikālās īpatnības reālajā dzīvē, dodot iespēju Ukrainas civiliedzīvotājiem izprast Latvijas iedzīvotāju dažādos raksturus. Paredzam, ka šāda veida aktivitātes, kurā Ukrainas civiliedzīvotājiem ir iespēja iepazīt dažādas Latvijas vietas, veicinātu Ukrainas civiliedzīvotāju jo īpaši bērnu un jauniešu iekšējo mobilitāti, atrodot to Latvijas novadu, kurā viņiem integrēties būtu visvieglāk.   

"Smaidām vienā valodā" Siguldas novadā

Pirmie, kas izmantoja iespēju piedalīties projekta “Smaidām vienā valodā” aktivitātēs un doties iepazīt citu Latvijas daļu, bija Ventspils, Rojas un Smiltenes novados dzīvojoši Ukrainas civiliedzīvotāji, kas satikās Siguldas novadā.

Ņemot vērā, ka aktivitātēs piedalījās ne tikai vietējā kopiena no Siguldas novada, bet arī ukraiņi no dažādām Latvijas vietām, dalībniekiem bija iespēja dalīties pieredzē par iespējām dažādos Latvijas novados.

Tik daudz ko stāstīt, jo trīs dienu laikā paspējām ļoti daudz izdarīt. Bija gan kopīgas aktivitātes, gan atsevišķas bērniem un pieaugušajiem.

Projekta dalībnieki:

  • Spēlēja saliedēšanās spēles;
  • Piedalījās nodarbībā “Manu iespēju re-starts” ar psihologu;
  • Diskutēja ar juristu par jautājumiem, kas skar iespējamu patstāvīgu dzīvi Latvijā - darba stāžs, pilsonība, pensiju sistēma, dokumentu maiņa. Tika skarti jautājumi par iespējamiem diskriminācijas gadījumiem;
  • Iepazinās ar latviešu kultūru un Miķeļdienas tradīcijām;
  • Gāja meklēt pirts slotas sastāvdaļas, izvēloties sev vēlamo slotas buķeti un pie zāļu tējas tases iepazinās ar latviešu pirts tradīcijām, pēc tam tās praktiski izmēģinot;
  • Pētīja Latvijas dabu, salīdzinot to ar Ukrainu;
  • Izspēlēja teātri “Vecīša cimdiņš”;
  • Piedalījās ēst gatavošanas meistarklasē, pagatavojot 5 dažādus ēdienus;
  • Izveidoja savas personalizētās kladītes ar nedēļas nogalē apgūto informāciju;
  • Piedalījās radošajās darbnīcās;
  • Spēlēja dažādas sporta spēles;
  • Piedalījās pasākumā “Putras diena” Lēdurgā;
  • Iemeta aci arī Latvijas čempionāta triāla 6.posmā;
  • Sacentās Kahoot spēlē par to, kurš vislabāk atceras to, ko apguvuši nedēļas nogalē.

 

Tiešām 3 dienās paspējām ļoti daudz un ļoti daudz cilvēku bija iesaistīti, lai tas viss varētu tikt īstenots.

Mūsu dalībnieki bija sajūsmā par skaisto un tīro Siguldu. Paldies Siguldas apskates busiņam "Siguldiņš" par ekskursiju, par foršiem stāstiem un tik dažādu vietu parādīšanu.

Paldies Siguldas pilsētas vidusskolas skolēniem Mairim Vaitniekam (11c)  un Santai Grigorjevai (11b) par Latvijas prezentēšanu un stāstu Ukrainas iedzīvotājiem “Kāpēc ir labi dzīvot Latvijā”.

Paldies viesu namam “Mauriņi” par tik latvisku un skaistu vidi un visai viesu nama komandai par viesmīlību! Paldies “Īstai latvju saimniecei” Mārai Zemdegai par latviešu tradicionālās virtuves ēdieniem!

 

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.